MSI Claw 8 AI+ A2VM 016 Core™ Ultra 7-258V/32GB/1TB SSD Handheld Gaming Console - Sandstorm
MSI Claw 8 AI+ A2VM 016 Core™ Ultra 7-258V/32GB/1TB SSD Handheld Gaming Console - Sandstorm_01
RM3,997 was RM4,299
You Save RM302
paydollar-interest-image
RM111.03/mth
Interest-Free Monthly Installments available
paylater-by-grab maybank-logo cimbbank-logo
Financing Options
X
4xRM999.25 / monthly
8xRM499.63 / monthly
12xRM333.08 / monthly
Here's how it works:
  • Pick your preferred product and proceed to checkout
  • Select GrabPay as your payment method.
  • Enter your details with your selected choice, confirm purchase.
  • All done!
Visit the following site for more details or terms and conditions: GrabPay
maybank-logo
12xRM333.08 / monthly
24xRM166.54 / monthly
Pay for your purchase using interest-free installments with Maybank's Installment Payment Plan.
Here's how it works:
  • Select Maybank as your payment method.
  • All done!
cimbbank-logo
24xRM166.54 / monthly
36xRM111.03 / monthly
Pay for your purchase using interest-free installments with CIMB's Installment Payment Plan.
  • Select CIMB Bank as your payment method.
This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Find in Store
10 days no questions asked on all returns. Except For Apple Products.
Description
MSI Claw 8 AI+ A2VM 016 Handheld Gaming Console – Sandstorm
Experience powerful portable gaming and productivity with the MSI Claw 8 AI+ A2VM, engineered for performance, efficiency, and comfort. Built with the latest Intel® Core™ Ultra 7 processor and equipped with a vibrant 8-inch 120Hz display, this handheld device delivers an immersive, high-performance experience wherever you go.
Key Features
Powerful Performance for Gaming & Beyond
Powered by the Intel® Core™ Ultra 7 processor 258V with redesigned architecture, the Claw 8 AI+ delivers improved performance-per-watt, lower power consumption, and enhanced multitasking capability. Integrated Intel® Arc™ graphics and Intel® XeSS technology ensure smooth visuals and optimized gaming performance.
Immersive 8” 120Hz Display
Enjoy stunning visuals on the 8-inch FHD+ (1920 × 1200) IPS-level touchscreen. With a 120Hz refresh rate, 100% sRGB color reproduction, 500 nits brightness, and VRR support, every frame is sharp, vibrant, and fluid.
Ergonomic Design for Comfort Gaming
Advanced Cooling System
Versatile Mini-PC Experience
Hall Effect Controls for Precision
Extended Battery Life
Seamless Connectivity
Key Specifications
  • Processor: Intel® Core™ Ultra 7 processor 258V
  • Operating System: Windows 11 Home
  • Display: 8" FHD+ (1920 × 1200), 120Hz, IPS-Level, Touchscreen, 100% sRGB
  • Graphics: Intel® Arc™ 140V GPU (16GB)
  • Memory: 32GB LPDDR5x-8533
  • Storage: 1TB NVMe SSD PCIe Gen4
  • Battery: 6-Cell, 80 Whrs
  • Audio: 2 × 2W Speakers, Hi-Res Audio Certification
  • Wireless: Intel® Wi-Fi 7 BE201, Bluetooth v5.4
  • Ports:
    • 2 × Thunderbolt™ 4 (DisplayPort™ / Power Delivery 3.0)
    • 1 × Mic-in/Headphone-out combo jack
    • 1 × MicroSD card reader
  • Controls: RGB buttons, Hall Effect sticks & triggers, haptics, motion sensors
  • Security: Fingerprint recognition
  • Dimensions: 299 × 126 × 24 mm
  • Weight: 795g
  • Color: Sandstorm
  • Adapter: 65W PD