Panasonic NX600 Series 55-inch 4K UHD 2025 Google TV - Black (TH55NX600K)
Panasonic NX600 Series 55-inch 4K UHD 2025 Google TV - Black (TH55NX600K)_01
Hot Deal
RM2,299 was RM2,799
You Save RM500
paydollar-interest-image
RM191.58/mth
Interest-Free Monthly Installments available
paylater-by-grab maybank-logo cimbbank-logo
Financing Options
X
4xRM574.75 / monthly
8xRM287.38 / monthly
12xRM191.58 / monthly
Here's how it works:
  • Pick your preferred product and proceed to checkout
  • Select GrabPay as your payment method.
  • Enter your details with your selected choice, confirm purchase.
  • All done!
Visit the following site for more details or terms and conditions: GrabPay
maybank-logo
12xRM191.58 / monthly
Pay for your purchase using interest-free installments with Maybank's Installment Payment Plan.
Here's how it works:
  • Select Maybank as your payment method.
  • All done!
cimbbank-logo
Pay for your purchase using interest-free installments with CIMB's Installment Payment Plan.
  • Select CIMB Bank as your payment method.
Big Screen TV Sale! Details
Find in Store
10 days no questions asked on all returns. Except For Apple Products.
Description
Big Screen TV Sale!
A Smarter Way to Watch
Subscription & broadband required.
Hands-Free Convenience With Google Assistant
Remote design varies by country.
Effortless Casting From Your Devices
Netflix streaming membership required.
Stunning 4K Picture Quality
Hexa Chroma Drive
Immersive Audio
Ready for Gaming
Flexible Bluetooth® Connectivity
Specifications
Display
  • Panel Technology: 4K LED
  • Resolution: 3,840 × 2,160 (4K Ultra HD)
  • Refresh Rate: Up to 60Hz
  • HDR Support: HDR10
  • Picture Processing: 4K Colour Engine, Hexa Chroma Drive
  • Backlight: Adaptive Backlight Dimming
  • Picture Modes: User, Standard, Sport, Vivid, Movie, Energy Saving
Audio
  • Surround Sound: Yes
  • Speaker Output: 20W (10W × 2)
  • Sound Modes: Standard, Sport, Movie, Music
Smart Features
  • Operating System: Google TV
  • Google Assistant Built-in
  • Chromecast built-in
  • Media Player Support: VP8/VP9/AV1/H.263/H.264/HEVC-H.265/MPEG1-2/MPEG4 and more
  • Supported Image Formats: JPEG/PNG/BMP
Gaming
  • Game Mode: Yes
Connectivity
  • Wireless LAN: Built-in
  • Bluetooth 5.1 (2-way) + Bluetooth Audio Link
  • HDMI Inputs: 3 (side), HDCP2.2 supported
  • HDMI Features: eARC
  • USB Ports: 2 × USB 2.0
  • Ethernet Port: 1
  • Composite Video Input: 1 (side)
  • Digital Audio Output (Optical): Yes
Broadcasting
  • Digital Tuner: DVB-T/T2/DVB-C
  • Analogue Tuner: PAL
General
  • Power Supply: AC 110–240V, 50/60Hz
  • Rated Power Consumption: 150W
  • Standby Power: 0.5W
Dimensions & Weight
  • Without Stand: 1,225 × 718 × 91 mm; 11.2 kg
  • With Stand: 1,225 × 776 × 233 mm; 11.3 kg
  • VESA Mount: 200 × 200 mm
  • Box Dimensions: 1,335 × 825 × 145 mm
  • Total Box Weight: 16.1 kg
Included Accessory
  • TV Remote
**Image is for illustration purposes only**
Specifications
General
Brand Panasonic
Model TH55NX600K
Product-Type 4K UHD LED Google TV
Colour Black
TV Features
Screen Size Group
  • 55" - 59"