Sharp 55-inch Aquos QLED 4K UHD Google TV (4TC55HL6500X)
Sharp Aquos QLED 4K Google TV
RM2,997 was RM3,699
You Save RM702
paydollar-interest-image
RM249.75/mth
Interest-Free Monthly Installments available
paylater-by-grab maybank-logo cimbbank-logo
Financing Options
X
4xRM749.25 / monthly
8xRM374.63 / monthly
12xRM249.75 / monthly
Here's how it works:
  • Pick your preferred product and proceed to checkout
  • Select GrabPay as your payment method.
  • Enter your details with your selected choice, confirm purchase.
  • All done!
Visit the following site for more details or terms and conditions: GrabPay
maybank-logo
12xRM249.75 / monthly
Pay for your purchase using interest-free installments with Maybank's Installment Payment Plan.
Here's how it works:
  • Select Maybank as your payment method.
  • All done!
cimbbank-logo
Pay for your purchase using interest-free installments with CIMB's Installment Payment Plan.
  • Select CIMB Bank as your payment method.
Big Screen TV Sale! Enjoy RM450 Instant Rebate! View More
This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Find in Store
10 days no questions asked on all returns. Except For Apple Products.
Description
Experience the Ultimate in Home Entertainment
Key Features:
  • 24W Speaker System: Powerful built-in speakers provide clear and dynamic sound, enhancing your overall viewing experience.
Product Specifications:
  • Screen Size: 55 inches
  • Resolution: 3840 x 2160 pixels
  • Display Technology: QLED
  • Refresh Rate: 60 Hz
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Backlight Type: Full Array
  • Audio Output: 24W (12W + 12W)
  • Smart TV Platform: Google TV
  • HDR Support: HDR10
  • Voice Control: Yes, with Google Assistant
  • Dimensions: 48.7 x 28.2 x 2.4 inches (without stand)
  • Weight: 35.3 lbs (without stand)
Why Choose Sharp Aquos QLED 4K Google TV?
Specifications
General
Brand Sharp
Model 4TC55HL6500X
Product-Type TVs
TV Features
Screen Size 55"
Screen Size Group
  • 55" - 59"
Screen Definition 4K UHD QLED Google TV
Smart Platform
  • Google TV
Built-In Tuner DVB-T2
No. of HDMI
  • 4
No. of USB
  • 2
Energy Efficiency
Power Consumption 175 W